Updated: March 14, 2019

Friday March 7 - Sunday March 11, 2018

LOCATION: Charlie White Theatre, 2243 Beacon Avenue, Sidney , BC.

2NewCrew                                                  Gold                                                                                                         Choreographer: Nicole Clark

A Drummers Beat                                     High Gold                                                                                                Choreographer: Nicole Clark

A little Less Conversation                        High Gold                                                                                                Choreographer: Joey Davies

Bandstand Boogie                                    High Gold, 7th Over-All Pre. Competitive Duo/Trio                          Choreographer: Marlene Abney

Be Italian                                                    Diamond, 4th Over-All Competitive Stage Group                             Choreographer: Richelle Buckingham

Beat                                                             Platinum, 7th Over-All Pre. Competitive Group                                Choreographer: Marlene Abney

Beatz Crew                          Platinum, 1st Place, 9th Over-All Competitive Hip-Hop Group                              Choreographer: Desiree Webb

Chainz                                                         High Gold, 5th Over-All Pre. Competitive Solo                                  Choreographer: Rylee Eng

Cooler Then Me     Platinum, 1st Place, Entertainment Award, 2nd Over-All Pre. Competitive Duo/Trio     Choreographer: Rylee Eng

Dem Beats                                                  Platinum, 2nd Place                                                                               Choreographer: Richelle Buckingham

Don’t Worry About Me                              Platinum, 1st Place, 10th Over-All Competitive Duo/Trio                Choreographer: Richelle Buckingham

Doomsday Clock                                       High Gold                                                                                                  Choreographer: Marlene Abney

Excel Crew                                                  High Gold, 3rd Place                                                                               Choreographer: Rylee Eng

Eye of the Tiger                                         High Gold, 3rd Place                                                                               Choreographer: Krista Reda

Fierce Crew                                                Platinum                                                                                                    Choreographer: Desiree Webb

Flashback                                                   Diamond, Entertainment Award, Top Adult Group                            Choreographer: Richelle Buckingham

Legacy                                                         Diamond, 1st Place                                                                                 Choreographer:Gavin Perkins

Gotta Be Me                                              High Gold,1st Place, 4th Over All Pre. Competitive Group                Choreographer: Joey Davies

Groove Is In the Heart                             High Gold                                                                                                   Choreographer: Joel Danyluk

Happy                                                         High Gold                                                                                                   Choreographer: Richelle Buckingham

Heads Will Roll                                          High Gold                                                                                                   Choreographer: Richelle Buckingham

Hero                                                            High Gold                                                                                                   Choreographer: Joey Davies

Hickup                                                        High Gold                                                                                                   Choreographer: Richelle Buckingham

Honey Hot Rag                                          Platinum                                                                                                    Choreographer: Richelle Buckingham

How How                                                    High Gold, 3rd Place                                                                               Choreographer: Richelle Buckingham

I Wanna Be Like You                                 High Gold, 2nd Place                                                                               Choreographer: Marlene Abney

I Will Always Love You                              High Gold                                                                                                 Choreographer: Joey Davies

I Will Carry You                                          Platinum, 10th Over All Pre. Competitive Group                               Choreographer: Marlene Abney

I Wish                                                          High Gold, 2nd Place                                                                              Choreographer: Richelle Buckingham

I’m the Best                                                High Gold                                                                                                 Choreographer: Joey Davies

If I Dare                                                       High Gold                                                                                                 Choreographer: Marlene Abney

Insomnia                                                    High Gold, 2nd Place                                                                              Choreographer: Annelies Browne

Jackpot                                                        High Gold                                                                                                 Choreographer: Marlene Abney

Keep On Moving On                                 Platinum, You Inspire Me Award, 2nd Place                                       Choreographer: Richelle Buckingham

King of Swing                                             High Gold, 1st Place, 5th Over All Pre. Competitive Duo/Trio          Choreographer: Nicole Clark

L’Etanger                                                     Gold                                                                                                           Choreographer: Joey Davies

Latch                                                            High Gold                                                                                                 Choreographer: Desiree Webb

Leave the Light On        Platinum1st Place, 8th Over All Competitive Lyrical Group                                         Choreographer: Richelle Buckingham

Lil'RascelsCREW                                         High Gold                                                                                                 Choreographer: Nicole Clark

Love Yourself                                              Gold                                                                                                          Choreographer: Rylee Eng

Move Your Body                                         High Gold, 2nd Place                                                                             Choreographer: Nicole Clark

Over the Rainbow                                      Platinum, 5th over All Pre. Competitive Group                                 Choreographer:  Marlene Abney

PopRockzCREW                                          High Gold                                                                                                 Choreographer: Rylee Eng

Proud Mary              Platinum, 2nd Over All, Love of Dance Award,  7th Over-All Competitive Duo/Trio       Choreographer: Richelle Buckingham

RequestCREW                                             High Gold                                                                                                 Choreographer: Desiree Webb

Shelter                                                         High Gold                                                                                                  Choreographer: Richelle Buckingham

Single Ladies                                               High Gold                                                                                                  Choreographer: Desiree Webb

Step Your Feet                                            Platinum                                                                                                    Choreographer: Richelle Buckingham

Stepsister’s Lament                                   High Gold, 2nd Place                                                                               Choreographer: Joey Davies

Un-Stuck                                                      Platinum                                                                                                    Choreographer:  Marlene Abney

Super Cali                                                    High Gold, 10th Over All Pre. Competitive Duo/Trio                          Choreographer: Nicole Clark

Superstition                                                High Gold                                                                                                   Choreographer: Nicole Clark

The Incredibles                                          High Gold                                                                                                    Choreographer: Joey Davies

The Understudy  Diamond, Choreography Award, 3rd Over All Competitive Duo/Trio, Top Ballet Duo/Trio Choreographer: Gina Sinclair

Tight Rope                                                  Platinum, Showdown Finals, 3rd Over All Competitive Tap Group   Choreographer: Richelle Buckingham

Variation Classique                                   High Gold                                                                                                    Choreographer: Annelies Browne

Vasle Triste                                                 Platinum, 1st place,  5th Over All Competitive Ballet Group              Choreographer: Gina Sinclair

Vienna High                                               Gold                                                                                                              Choreographer:  Joey Davies

Wakanda                                                    High Gold, 3rd Place                                                                                  Choreographer:  Joey Davies

Werk It                                                        High Gold                                                                                                    Choreographer: Richelle Buckingham  

When She Loved Me                                High Gold, 6th Over All Pre. Competitive Duo/Trio                              Choreographer: Marlene Abney

KAREN CLARK DANCE STUDIO INC. 

4499 Viewmont Avenue  (@ West Saanich Road)
Victoria, BC, V8Z 5K8 
250-658-0445 | www.karenclarkdancestudio.com

karenclarkdancestudio@hotmail.com

 

 

© 2020  Karen Clark Dance Studio Inc - all rights reserved

  • Wix Facebook page
  • White Instagram Icon
  • Twitter App Icon